Jak zainstalować Windows 7 na dysku VHD?

16 marca 2009

W Windows 7 istnieje możliwość instalacji i uruchamiania systemu bezpośrednio z dysku VHD, który używany jest przez maszyny wirtualne. Jednak następca Visty pozwala korzystać z wirtualnych napędów bez potrzeby stosowania hiperwizorów i innych narzędzi do wirtualizacji. Szerzej pisałem o tym w artykule pt.: „7 cech Windows 7, których jeszcze nie znacie„. W tym miejscu chciałbym jednak omówić ten proces dokładniej.

Tak więc po kolei. Wrzucasz płytkę z Windows 7 do napędu i uruchamiasz z niej komputer. Następnie wykonujesz wszystkie standardowe procedury instalacyjne, do momentu wyboru dysków twardych (czyli wybierasz opcje regionalne, akceptujesz umowę etc.). W momencie gdy system zapyta: Where do You want to install Windows? (Gdzie chcesz zainstalować Windows?), wciskasz kombinację klawiszy [Shift F10]. Uruchomisz tym samym okno wiersza poleceń.

Następnie musisz utworzyć partycje oraz dysk VHD (pokazuję jak to zrobić na czystym dysku, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć wirtualny napęd do woluminu okupowanego przez inny system).

Uruchamiasz narzędzie diskpart wpisując w konsoli… diskpart :-) Następnie wyświetl listę dysków wklepując list disk, potem select disk 0 (jeśli jest to twój pierwszy dysk, 1 jeśli drugi itd.). W kolejnym kroku tworzysz partycję systemową o rozmiarze 100 MB na pliki tymczasowe Windows (identyczną tworzy instalator systemu podczas „normalnej” instalacji). Wpisz create part primary size=100, potem format fs=ntfs label=”System” quick. Na końcu wklep active.

Kolejnym krokiem jest utworzenie partycji, na której umieścisz dysk VHD. Wpisz create part primary, potem format fs=ntfs label=”Win7″ quick, następnie assign letter=C. Teraz tworzysz dysk VHD. Wklep create vdisk file=c:\Win7.vhd maximum=25000 type=expandable, później select vdisk file=c:\Win7.vhd, następnie podpinasz dysk, wpisując polecenie attach vdisk. Utwórz i sformatuj partycję na dysku wirtualnym. Wpisz create partition primary, następnie format fs=ntfs label=”Windows7″ quick.

Okno wiersza poleceń wywołane kombinacją klawiszy Shift + F10

Zamknij wiersz polecenia i odśwież listę dysków. Zobaczysz wirtualny dysk VHD, który przed chwilą utworzyłeś. Wybierz go i zignoruj ostrzeżenie instalatora (Windows cannot be installed to…). Rozpocznij instalację. Po jej ukończeniu system normalnie się załaduje. Nie musisz już nic więcej kombinować.

Wskaż dysk VHD i rozpocznij instalację

Prawda, że proste?!

Zobacz również:Jak dodać istniejące instalacje na VHD do menu rozruchu Windows 7?

Uwaga!: instalacja w finalnej wersji Windows 7 nie powiedzie się wg podanych wskazówek, w tym celu należy wykonać czynności w sposób opisany w poradzie: „Instalacja Windows 7 RC na dysku VHD„.

Reklamy

Komentarzy 10 to “Jak zainstalować Windows 7 na dysku VHD?”

 1. Slashdub said

  Badzo fajny opis, po przeczytaniu wspomnianego wyzej artu zastanawialem sie jak mozna stworzyc ten dysk VHD, az dzisiaj trafilem na ten blog :)
  Widze, ze blog niedawno zalozony, takze powodzenia, a blog dodam do zakladek bo czesto czytuje Pana arty na stronie PCWorld.pl

 2. Dawka said

  Dziękuję ;-)

 3. […] marzec 2009 Kilka dni temu napisałem wam, jak zainstalować i uruchomić Windows 7 z dysku VHD. A co jeśli już macie takowe instalacje, które uruchamialiście na wirtualnych maszynach? […]

 4. […] maj 2009 Dwa miesiące temu opisałem proces instalacji Windows 7 beta na dysku VHD umieszczanym na czystym dysku (czytaj: nowym). Tym razem podaję rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą zainstalować […]

 5. […] Tak więc takie tematy, jak “Jak zmienić ekran logowania w Windows 7“, ”Jak zainstalować Windows 7 na dysku VHD?” czy “Instalacja Windows 7 RC na dysku VHD” cieszą się dużym wzięciem, po […]

 6. warez said

  Artykuł okazał się pomocny :-)

 7. oKo said

  Pytanie – W jakim celu instalować z tego co rozumiem głowny system operacyjny na VHD, bo nie bardzo rozumiem sens tego bardzo dobrze przygotowanego „tutka”.

  W przypadku dysków spiętych w FakeRAiD (RAiD 0) ten sposób instalacjii os’a nie bangla … jakieś pomysły?

 8. For more on how you cann stop smoking, iit may be
  of interest to you to visit STOP SMOKING QUICKLY,lot of free information’s to aid you quit smoking.
  It still contains nicotine mist to taste like real cigarette without dreaded carcinogens.
  Electronic cigarettes are getting reputation because they have been released.

 9. dimagrire said

  There are deep-rooted reasons why some people fail with diets.
  Exercise is a very important tool in the fight against extra weight.
  ” but, by Day 16, the once-focused brain might be tired and frustrated, emitting squeaky little cries of „Why bother.

 10. It is a pity, that now I can not express – I hurry up on job, But I will return – I will necessarily write that I think. Electronic cigarette cheap

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: