Windows 7 zabije QuickTime’a na PC, ale jeszcze nie dziś

16 marca 2009

Na wstępie chciałbym powitać wszystkich czytelników (oraz tych z Was, którzy trafili tu całkiem przypadkowo). W blogu, który utworzyłem z myślą o sobie (gdzieś człowiek musi czasem przelać więcej przemyśleń) pozanudzam Was różnymi informacjami z branży IT. Oczywiście to co najciekawsze, zawsze znajdziecie w serwisie PCWorld.pl. Tutaj jedynie pozostawiam sobie pole do popisu na temat własnych doświadczeń. Postaram się także – tym razem z myślą o Was – skrobnąć, od czasu do czasu, jakiś tekst opisujący wybrany problem oraz jego rozwiązanie (sekcja: Porady szefa kuchnii). Mam nadzieję, że lektura tych wypocin przyniesie Wam tyle pożytku, co mi radości z ich pisania.

Wracając jednak do tematu. Pod koniec lutego br. pisałem Wam o tym, że Windows 7 może okazać się katem dla QuickTime w wersji na PC. Moim skromnym zdaniem, jest to bardzo prawdopodobne. Wszak odtwarzacz Apple’a jest zazwyczaj pobierany tylko w jednym celu – możliwości odtwarzania plików MOV i M4A. Drugi z formatów jest już wspierany w Windows 7. Windows Media Player 12 radzi sobie z nim bez problemu. A jak to wygląda z plikami filmowymi, zapisanymi w MOVach?

Okazuje się, że nie najlepiej. Microsoft co prawda zapowiedział, że wsparcie MOVów pojawi się dopiero w Windows 7 RC. Postanowiłem jednak spróbować odtworzyć taki plik w WMP w kompilacji 7048 (która powszechnie uchodzi za wersję pre-RC – czymś pomiędzy betą, a pierwszym kandydatem na wersję finalną, RC Escrow zostanie udostępniony dopiero za miesiąc). Oczywiście system nie zna tego rozszerzenia. Pozostaje opcja Open with… i po problemie. Po chwili plik został odtworzony, ale… No właśnie, są dwa małe ale. Po pierwsze nie ma dźwięku, po drugie odtwarzacz Microsoftu pożera strasznie dużo zasobów (widać, że MOVy sprawiają mu spore problemy).

MOV w WMP 12. Obraz jest, gorzej z dźwiękiem...

Prawdą jest, że Microsoft ma jeszcze dużo czasu na dostosowanie Windows 7 oraz Media Playera 12 pod kątem formatu MOV. Jednak, jak z pierwszym z problemów powinien poradzić sobie bez oporów, tak z drugim może być już znacznie gorzej. Poczekamy, zobaczymy.

Tymczasem? No cóż, udałem się na stronę Apple’a po QuickTime’a.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Windows 7 zabije QuickTime’a na PC, ale jeszcze nie dziś”

  1. Slashdub said

    Doskonale z MOV’ami radzi sobie tez VLC, a przy tym obsluguje duzo wiecej formatow :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: