Microsoft mnie namierza? [c.d.]

22 marca 2009

Zacznę od tego, iż już w piątek, późnym wieczorem, udało mi się nawiązać kontakt ze Stevenem Sinofskym – wiceprezesem grupy inżynieryjnej Windows oraz Windows Live. Rozmowa początkowo wyglądała opornie, gdyż Sinofsky nie może komentować niepublicznych kompilacji Windows 7. Jednak, wczoraj wieczorem, udało mi się w końcu „wyciągnąć” od niego potrzebne informacje, ale o tym za chwilkę. ;-)

Najpierw chciałbym przytoczyć wam nieco bliżej zasadę działania mechanizmu geolokacyjnego w Windows 7, gdyż bez tego ciężko zrozumieć, dlaczego sensor jest aktywny. Wczoraj poświęciłem sporą część dnia na dogłębne zbadanie funkcji. Zajrzałem do podglądu zdarzeń i okazuje się, że geolokalizacja wbudowana w Windows 7 dotychczas nie wysyłała ani nie nie pobierała/wysyłała u mnie żadnych informacji z/do Sieci (przystawka Location Notifications). Tak więc wydaje się, że funkcja jest całkowicie bezpieczna. Na pewno? Tak, dopóki nie jest zainstalowany żaden sensor.

Sinofsky nie chciał komentować funkcji w kompilacji 7048, jednak już o buildzie 7000 mówił chętniej. Cytuję „Sensors are installed, then enabled if they are installed correctly…„, co oznacza, że funkcja jest aktywna pod warunkiem, iż odpowiednie rozszerzenia i/lub sterowniki są zainstalowane poprawnie. W publicznej becie nie ma jednak opcji, która odpowiada za pierwsze powiadomienie użytkownika o fakcie, że dany program chce pobrać dane lokalizacyjne. Jak mówi Sinofsky: „The prompt will appear. There is no „problem” here” i dodaje „We understand the issue„. Czyli w tym wypadku zostaniesz powiadomiony o tym fakcie i dopiero jak wyrazisz zgodę, aplikacja lub urządzenie będzie mogło wykonać stosowną operację. Zastanawiająca jest jednak obecność opcji Display a notification the first time programs use location information w kompilacji 7048, którą posiadam i użytkuję. Domyślnie dezaktywna, pozwala mi stwierdzić, że powiadomienie nie zostanie wyświetlone. Niestety, nie mam jak tego stwierdzić w praktyce. Oprogramowanie sterownika musi być napisane specjalnie w zgodzie z modelem Sensor Windows 7. Próżno w Sieci jednak szukać tego typu softu, tym bardziej, że odpowiednie przykłady bibliotek dla Visual Studio zostały udostępnione przez Microsoft dosyć niedawno (natomiast już w zeszłym roku gigant z Redmond udostępnił deweloperom Windows Driver Kit, który zawiera opis modelu sterownika zgodnego z Sensor). Jak zapewnił mnie jednak Sinofsky, również w moim przypadku odpowiednie powiadomienie powinno zostać wyświetlone.

Do sprawy na pewno powrócę… gdy uda mi się zdobyć odpowiednie oprogramowanie sterownika dla urządzenia GPS ;-)

Sinofsky powiedział mi jeszcze to i owo, ale o tym może innym razem ;-)

Reklamy

Komentarze 3 to “Microsoft mnie namierza? [c.d.]”

  1. Slashdub said

    Czyli generalnie nie ma na razie powodu do obaw, ze bedziemy lokalizowani bez naszej wiedzy… :) Jeszcze tak w kwestii wyjasnienia, bez posiadania sterownika i urzadzenia, jest jeszcze mozliwosc lokalizacji na podstawie adresu IP (wg. art. „7 powodów, aby znienawidzić Windows 7”). Jednak, zeby zlokalizowac po IP trzeba sie odniesc do jakiejs bazy danych, w ktorej zawarte sa dane geolokalizacyjne dla konkretnych zakresow IP. A wtedy nie jest potrzebny zaden sensor bo MS mogl robic juz to dawno, jednak oburzenie userow byloby ogromne. Dlatego teraz publicznie oznajmia, ze wprowadza taka funkcje. Kwestia jest troche dyskusyjna. Jesli natomiast, opierac ma sie to wylacznie o sterownik i urzadzenie GPS, wowczas kwestia dzialania sensora jest jasna.

  2. Dawka said

    Sęk w tym, że funkcja działa również w oparciu o triangulację adresu IP ;-) Poza tym, ale to już w zupełności świadomie, użytkownik sam może wpisać swoją lokalizację (miejscowość, adres) i na tej podstawie będą dokonywane operacje geolokalizacyjne.

  3. […] geolokacyjnych przez aplikacje była odznaczona. Na tej podstawie stwierdziłem, że żadne powiadomienie nie zostanie wyświetlone – tym samym będzie się to działo bez wiedzy użytkownika. Sinofsky powiedział, że […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: