Windows 7 z Firefoksem?

29 marca 2009

Podczas kolejnych przeglądów następcy Visty, trafiłem znowu na coś bardzo interesującego. Mianowicie w rejestrze nowych okienek, w gałęzi HKLM\SOFTWARE znajduje się klucz… Mozilla\Firefox! Nie byłoby to dziwne, gdybym miał zainstalowaną (a nawet usuniętą z systemu) przeglądarkę Mozilli, ale nie mam (nie miałem).

W rejestrze Windows 7 znajdują się wpisy dotyczące Firefoksa

Przypomniała mi się od razu pewna sprawa sprzed kilku miesięcy. W styczniu br. serwis CNet doniósł o kolejnych zapędach Unii Europejskiej, która może zechcieć zmusić Microsoft do integracji innych przeglądarek z Windows 7. Obecnie wygląda to tak, że alternatywę IE możesz zainstalować sam i/lub mogą to robić producenci OEM, którzy mogą „wciskać” z okienkami dowolne oprogramowanie firm trzecich. Czyżby więc wspomniany klucz zwiastować miał Firefoksa w finalnej wersji Windows 7? Być może. Zapytałem o to oczywiście Stevena S. (swoją drogą gościu ma mnie już chyba dosyć ;-) ). Sinofsky tłumaczy, że obecność tego i podobnych kluczy w rejestrze jest wynikiem zapewnienia kompatybilności systemu z oprogramowaniem firm trzecich. Więc ja się pytam, dlaczego akurat figuruje tam klucz Firefoksa, a innych przeglądarek nie. Niestety, dalej za język nie dał się pociągnąć i dodaje: „nie potwierdzam twoich obserwacji, tylko stwierdzam generalne stanowisko dla tego co możesz zobaczyć podczas szperania w rejestrze”. Klasa, tyle to i ja wiem :-)

W czystym systemie, w gałęzi HKLM\SOFTWARE nie znajduje się ich jednak zbyt wiele (figurują tam jeszcze m.in. Intel i ATI), a obecność klucza Firefox jest conajmniej zastanawiająca. Podobno Unia Europejska wystosowała pismo do Microsoftu w sprawie możliwości integracji przeglądarek firm trzecich, a Redmond miało mieć dwa miesiące na odpowiedź. Kompilacja 7048, którą użytkuję została skompilowana 19 lutego br. Oznacza to, że mniej więcej po miesiącu od daty wspomnianej sprawy, o której pisało CNet. Może więc to być oznaka pierwszych kroków Microsoftu w celu zapewnienia użytkownikowi końcowemu sposobności wyboru (być może już nawet na poziomie instalacji/wstępnej konfiguracji systemu): pomiędzy Internet Explorerem a innymi przeglądarkami.

Poczekamy, zobaczymy :-)

Advertisements

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: