Windows 7 z Firefoksem?

29 marca 2009

Podczas kolejnych przeglądów następcy Visty, trafiłem znowu na coś bardzo interesującego. Mianowicie w rejestrze nowych okienek, w gałęzi HKLM\SOFTWARE znajduje się klucz… Mozilla\Firefox! Nie byłoby to dziwne, gdybym miał zainstalowaną (a nawet usuniętą z systemu) przeglądarkę Mozilli, ale nie mam (nie miałem).

W rejestrze Windows 7 znajdują się wpisy dotyczące Firefoksa

Przypomniała mi się od razu pewna sprawa sprzed kilku miesięcy. W styczniu br. serwis CNet doniósł o kolejnych zapędach Unii Europejskiej, która może zechcieć zmusić Microsoft do integracji innych przeglądarek z Windows 7. Obecnie wygląda to tak, że alternatywę IE możesz zainstalować sam i/lub mogą to robić producenci OEM, którzy mogą „wciskać” z okienkami dowolne oprogramowanie firm trzecich. Czyżby więc wspomniany klucz zwiastować miał Firefoksa w finalnej wersji Windows 7? Być może. Zapytałem o to oczywiście Stevena S. (swoją drogą gościu ma mnie już chyba dosyć ;-) ). Sinofsky tłumaczy, że obecność tego i podobnych kluczy w rejestrze jest wynikiem zapewnienia kompatybilności systemu z oprogramowaniem firm trzecich. Więc ja się pytam, dlaczego akurat figuruje tam klucz Firefoksa, a innych przeglądarek nie. Niestety, dalej za język nie dał się pociągnąć i dodaje: „nie potwierdzam twoich obserwacji, tylko stwierdzam generalne stanowisko dla tego co możesz zobaczyć podczas szperania w rejestrze”. Klasa, tyle to i ja wiem :-)

W czystym systemie, w gałęzi HKLM\SOFTWARE nie znajduje się ich jednak zbyt wiele (figurują tam jeszcze m.in. Intel i ATI), a obecność klucza Firefox jest conajmniej zastanawiająca. Podobno Unia Europejska wystosowała pismo do Microsoftu w sprawie możliwości integracji przeglądarek firm trzecich, a Redmond miało mieć dwa miesiące na odpowiedź. Kompilacja 7048, którą użytkuję została skompilowana 19 lutego br. Oznacza to, że mniej więcej po miesiącu od daty wspomnianej sprawy, o której pisało CNet. Może więc to być oznaka pierwszych kroków Microsoftu w celu zapewnienia użytkownikowi końcowemu sposobności wyboru (być może już nawet na poziomie instalacji/wstępnej konfiguracji systemu): pomiędzy Internet Explorerem a innymi przeglądarkami.

Poczekamy, zobaczymy :-)

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Windows 7 z Firefoksem?”

 1. Jenny said

  Skype has opened up its web-based buyer beta towards the world, following establishing it extensively inside the Usa and U.K.
  before this four weeks. Skype for Internet also now facilitates Chromebook and Linux for immediate online messaging connection (no video
  and voice nevertheless, individuals require a connect-in set up).

  The increase in the beta adds assistance for an extended selection of spoken languages
  to help you strengthen that overseas functionality

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: