Tryb Windows XP w Windows 7

30 kwietnia 2009

Tryb Windows XP w Windows 7 to nowe rozwiązanie – skierowane głównie do firm – mające ułatwić migrację do nowych okienek. Tym razem chodzi o zapewnienie wstecznej kompatybilności ze starszymi programami. Wiadomo, w tym celu można było zawsze zainstalować Windows XP na wirtualnej maszynie i problem niby z głowy. Tymczasem w Windows 7 wspomniany tryb to iście rewolucyjne podejście do problemu. Dlaczego?

Rozwiązanie opiera się na znanym już od lat Virtual PC, który służy do uruchamiania maszyn wirtualnych. Problemem jednak zawsze były ograniczone możliwości z wymianą danych pomiędzy gospodarzem i gościem oraz mała interoperacyjność. Wszystko się jednak zmieni wraz z nową funkcją dla Windows 7, dedykowaną edycjom Professional, Enterprise i Ultimate. Kilka dni temu Microsoft na oficjalnym blogu Windows zaczął wspominać o nowym rozwiązaniu, jednak dosłownie przed chwilą została uruchomiona specjalna witryna poświęcona trybowi XP. Na serwerach giganta z Redmond natomiast pojawił się dokument Release Notes for Windows Virtual PC Beta.

Nowy tryb XP to dużo więcej niż maszyna wirtualna z Windows XP uruchomiona pod Windows 7

Po pierwsze ma to być prostota instalacji, która wymagać ma zaledwie kilku klików myszą. Następnie mamy wsparcie dla urządzeń podłączanych przy użyciu portu USB (dotychczas Virtual PC nie miał takiej funkcji!), możliwość drukowania z maszyny wirtualnej czy zaawansowane opcje schowka do współdzielenia danych oraz informacji i integracja typowych folderów użytkownika (Dokumenty itd.). Najciekawsza jest jednak możliwość uruchamiania aplikacji w trybie XP bezpośrednio z menu Start Windows 7.

Beta nowego narzędzia dostępna ma być już 5 maja, czyli w momencie publicznej premiery Windows 7 RC. Później natomiast ma zostać to połączone z betą MED-V v2, które to ma znacznie uprościć zarządzanie trybem XP w firmach.

Reklamy

Komentarze 2 to “Tryb Windows XP w Windows 7”

  1. Slashdub said

    Bardzo fajne rozwiazanie, musze zaczac zbierac kase na edycje Pro :)

  2. […] Jedną z najważniejszych nowości w Windows 7 RC jest nowe rozwiązanie oparte na wirtualizacji – XP Mode. Na Microsoft Connect dostępna jest już beta nowego narzędzia. Uradowany tą wiadomością, […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: