Instalacja Windows 7 RC na dysku VHD

8 Maj 2009

Dwa miesiące temu opisałem proces instalacji Windows 7 beta na dysku VHD umieszczanym na czystym dysku (czytaj: nowym). Tym razem podaję rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy chcą zainstalować edycję RC na obrazie wirtualnym umieszczanym na już istniejącej partycji.

Instalację rozpoczynasz standardowo, aż do momentu wyboru partycji. Tutaj wciskasz kombinację klawiszy [SHIFT F10]. W uruchomionym oknie wiersza polecenia wpisz diskpart, następnie select disk x (gdzie x jest nr dysku -1, na którym chcesz umieścić obraz VHD, np. jeśli masz jeden napęd, to twoim x będzie 0). Następnie należy utworzyć wirtualny dysk. W tym celu wpisz polecenie create vdisk file=”y:\nazwa_dysku.vhd” maximum=25000 (gdzie y to litera partycji, na której umieścisz obraz), później select vdisk file=”y:\nazwa_dysku.vhd”. W kolejnych krokach należy wpisać attach vdisk, później create partition primary i assign letter=z (gdzie z będzie literą przyporządkowaną nowemu napędowi). Na końcu pozostaje sformatowanie partycji, w tym celu wpisz format quick label=etykieta (gdzie etykieta to nazwa przyporządkowana nowej partycji). Zamknij wiersz polecenia, odśwież listę dysków i rozpocznij instalację na dysku VHD.

Reklamy

Komentarze 4 to “Instalacja Windows 7 RC na dysku VHD”

 1. piotron said

  Cóż chyba mnie to czeka wieczorem jako drugi system na laptopie. A jeśli zrobię samemu wirtualna partycję przez Virtual PC ale bez systemu to będę mógł na niej zainstalować W7 bez problemu? Czy kończenie jest robić to przez instalator systemu? I jak później z dodaniem linuksa do bootloadera(też na wirtualnej partycji, tutaj chyba przez virtual pc trzeba najpierw zainstalować jeśli dobrze rozumiem

 2. Dawka said

  1. Tak, zerknij do postu na temat dodawania istniejących instalacji do menu rozruchu Windows 7. Podpiąć Linuksa pod BCD może być ciężko z VHD – nie wiem, nie próbowałem. Natomiast próbowałem z Vistą – działa. :-)

 3. piotron said

  Hmmm na pewno Windows 2000 będę montować, chciałem także debiana(lub pochodną) dodać do bootloadera,
  nie wiem czy dane z tego artykułu http://www.enterprisedt.com/publications/dual_boot.html zadziałają z najnowszym bootloaderem i jak to jeszcze pod .vhd podpiąć.żeby nic nie pokręcić.

 4. piotron said

  Wszystko jak na razie chodzi, jeszcze sproboje windowsa 2000 podpiąć jak znajdęczas dziś a jak nie to jutro to zrobię, bawi mnie jedna rzec w tym systemie,w angielskojęzycznej wersji systemu mam polskie daty :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: