Praca z dyskami VHD w Windows 7

11 Maj 2009

Kilkakrotnie opisywałem na łamach bloga, jak „zmusić” Windows 7 do instalacji na dysku VHD oraz omówiłem sposób na podłączenie istniejących instalacji nowych okienek. Wszystkie porady wymagały jednak użycia konsoli (co podczas czystej instalacji jest niezbędne). Jeśli jednak chcecie dopiąć nowy dysk VHD lub go stworzyć, to można to znacznie prościej zrobić – już z poziomu nowych okienek.

Tworzenie nowego dysku VHD

Na Komputer należy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Zarządzaj, następnie trzeba przejść do przystawki Magazyn/Zarządzanie dyskami. Z listy Więcej akcji wybierz Utwórz dysk VHD. Zostanie uruchomiony stosowny kreator. Naciśnięcie przycisku Lokalizacja pozwala wskazać miejsce dla tworzonego dysku VHD. Poniżej trzeba jeszcze tylko wpisać rozmiar napędu i zdecydować się na jedną z dwóch opcji: Stały rozmiar (domyślnie) lub Dynamiczne rozszerzanie – lepiej wybrać drugą z opcji. Po naciśnięciu OK zostanie on dodany do listy napędów. Trzeba go aktywować. W tym celu należy z menu kontekstowego napędu wskazać opcję Aktywuj. Później postępujemy już podobnie, jak w przypadku „normalnych” napędów, czyli tworzymy partycje i je formatujemy.

Tworzenie dysku VHD w przystawce Zarządzaj dyskami jest banalnie proste

Podłączanie istniejącego dysku VHD

Zadanie jeszcze prostsze. W tym samym miejscu (przystawka Zarządzanie dyskami) wskaż na liście Więcej akcji opcję Dołącz dysk VHD i wybierz jego lokalizację, zatwierdzając przyciskiem OK.

Nowy dysk po chwili ukaże się w oknie Komputer

Reklamy

Komentarze 4 to “Praca z dyskami VHD w Windows 7”

 1. piotron said

  A możesz napisać jak ustawić te dyski aby automatycznie podłączały się do systemu? Chiałem trochę plików na wirtalnym dysku mieć, choćby dla samej kategoryzacji.

 2. piotron said

  Sorka że tak jedno pod drugim i za offtopa ale właśnie doczytałem się na forum EasyBCD, że twórca plauje dodać obsługę dysków VHD do swojego programu, co pozwoli na dodanie dowolnego wirtualnego systemu.

 3. Dawka said

  Automatycznie się nie podłączą, ale manualnie można dopiąć jakikolwiek napęd VHD. :-)

 4. piotron said

  Wiem, że z automatu nie podłącza ale. A ja chciałbym mieć podłączanie z automatu ponieważ mam pliki które chciałbym trzymać na wirtualnym dysku, a zdarza mi się dość często restartować komputer.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: