Przyspiesz rozruch Windows 7

9 lipca 2009

Jak myślicie?! Ile procesorów/rdzeni wykorzystuje podczas rozruchu Windows 7? Już odpowiadam: 1, tylko 1. I to niezależnie od tego ile rdzeni ma CPU w komputerze. Nie zmienia to faktu, że „siódemka” i tak szybko się uruchamia, ale skoro można ten czas jeszcze skrócić… ;-)

W tym celu należy uruchomić narzędzie msconfig i na zakładce Rozruch nacisnąć przycisk Opcje zaawansowane. Można tutaj zobaczyć, iż podczas rozruchu używany jest tylko jeden rdzeń. Następnie należy zaznaczyć pole Liczba procesorów i z rozwijalnej listy wybrać odpowiednią wartość. Zatwierdzamy przyciskiem OK i uruchamiamy komputer ponownie.

msconfig

Różnica jest odczuwalna. W moim przypadku (pomiędzy jednym a dwoma rdzeniami) sięga około 30%. Dziś postaram się również sprawdzić, jak wyglądać to będzie na komputerze z czterordzeniowym CPU.

Reklamy

Komentarzy 5 to “Przyspiesz rozruch Windows 7”

  1. Pan_MeTaL said

    Super! Rzeczywiście szybciej startuje Win7 :)

  2. Dawka said

    No właśnie :) Testy przeprowadzone na Viście rzeczywiście pozwalają stwierdzić, że nic to nie daje (a bynajmniej niewiele). Natomiast na Windows 7 różnica już jest. Spradziłem na trzech maszynach i na każdej widoczne było przyspieszenie uruchamiania. Pamiętajmy, że w Windows 7 nieco inaczej rozwiązano proces uruchamiania sterowników, są one ładowane równlolegle… wbrew temu, co można przeczytać tu i tam.

  3. Kejpi said

    windows 7 64bit i nie ma różnicy czy z 1 czy z 4 rdzeniami mierzone stoperem do końca dźwięku powitalnego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: