Co powinieneś wiedzieć o licencjach Windows 7?

7 listopada 2009

Prawda jest taka, że mało komu chce czytać się umowę EULA dołączoną do Windows, a akceptowaną przy próbie każdej instalacji. Postanowiłem omówić najważniejsze zagadnienia związane z licencjami Windows 7 i nieco zawęzić ogrom informacji.

Po pierwsze: Windows 7 można nabyć na 6 różnych sposobów. Pierwszym i drugim są tzw. produkty OEM (dołączane do nowych komputerów i nabywane od tzw. System Builder). Następnie system możesz zakupić w wersji BOX, uaktualnić posiadaną kopię Visty, a również Windows 7 (program Windows Anytime Upgrade). Na końcu jest jeszcze Volume License (edycja Enterprise), ale to raczej nie będzie cię interesować.

Kiedy nie jest wymagana poprzednia wersja Windows? Odpowiedź brzmi: w trzech przypadkach: obu OEM i podczas zakupu BOX. W pozostałych scenariuszach musisz ją mieć.

Kiedy można „przełączać się” z 32-bitowych okienek na x64 i odwrotnie? Mianowicie również w trzech przypadkach: dysponując BOXem, po aktualizacji z Visty i mając licencją zbiorową (Volume License). Natomiast tylko w dwóch pierwszych z trzech powyższych scenariuszy możesz dokonać migracji systemu na inny komputer.

Ostatnia rzecz to aktywacja i wsparcie. Aktywacja wymagana jest we wszystkich przypadkach poza wersją OEM dołączoną do komputera oraz nabytej na zasadzie Volume License. Co do wsparcia Microsoftu: gigant z Redmond nie oferuje go, gdy nabyłeś system w wersji OEM. W tym wypadku obarczony nim jest producent sprzętu lub dostawca systemu (nie, nie, to nie jest Microsoft).

Mam nadzieję, że te kilka krótkich pytań i odpowiedzi umożliwi wam zwrócenie uwagi na najważniejsze aspekty podczas zakupu Windows 7 i pozwoli „nie łamać” licencji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: