VirtualBox 3.1.0 – pierwszy test

20 listopada 2009

Nie ukrywam, że jestem wielkim fanem wirtualizacji, ale jakoś dotychczas nie miałem czasu, aby przetestować betę nowego VirtualBoxa (kompilacja 3.1.0). Do dziś… W końcu znalazłem chwilę na poobcowanie z nowym dzieckiem Suna.

Wśród nowości wymienić warto wsparcie dla akceleracji 2D dla uruchamianych gości (tylko Windows), funkcję teleportacji (sposobność przenoszenia uruchomionych sesji pomiędzy maszynami fizycznymi), możliwość zmiany typu połączenia w trakcie pracy maszyny czy znaczne usprawnienia z zakresu wsparcia dla 64-bitowych gości korzystających z PAE i AMD-V. No i najważniejsze: eksperymentalna implementacja EFI, która (według opisu) pozwoli uruchamiać „specjalne” systemy. Nie ukrywajmy, że każdy od razu ma na myśli Mac OS X. Czy taka możliwość będzie jednak istnieć? Biorąć pod uwagę politykę Apple’a mam co do tego duże wątpliwości…

Przetestowałem drugą betę VirtualBoxa i muszę powiedzieć, że spisuje się znacznie lepiej od edycji 3.0.0 w podobnym okresie rozwoju. Maszyny zostały poprawnie zaimportowane i działają naprawdę szybko (należy tylko pamiętać, że starsze dodatki dla maszyn wirtualnych nie są zgodne z nowymi – należy je przeinstalować, bez konieczności usuwania tych pierwszych). Systemy 64-bitowe działają nieznacznie szybciej niż pod wersją 3.0.x klienta. Z niecierpliwością czekam na finalną odsłonę oraz wyjaśnienia co do tych „specjalnych” systemów ;-).

Update: poniżej publikuję zrzut Chrome’a w VirtualBox 3.1.0. Nic więcej jednak w tym temacie dzisiaj nie napiszę… bo padam :-)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: