Chrome OS – wgląd pod maskę

27 listopada 2009

Wczoraj spędziłem sporo czasu przyglądając się Chromium od środka. Co ciekawe, pod przeglądarką ukryte są typowe dla Linuksa komponenty. System Google’a ma bardzo dużo wspólnego z Ubuntu. To akurat jednak nie dziwi, bo firma z Mountain View zatrudniła do prac nad nim sporo osób z Canonical. A samo Ubuntu 9.10 polecane jest jako idealna baza dla deweloperów do budowy własnego OSu.

Chromium oparto na jądrze 2.6.30, w którym zaimplementowano kilka poprawek. Jako interfejs pomiędzy aplikacjami, a systemem wykorzystano D-Bus. Odpowiada on za komunikację ze sprzętem oraz lokalną sesję użytkownika. Natomiast za obsługę grafiki odpowiadają X.org i Clutter. I tutaj dochodzi menadżer okien (chromeos-wm, swoją drogą najbardziej zasobożerna część Chromium), którego działanie jest dosyć specyficzne. Po pierwsze okna Chrome’a zawsze uruchamiane są w trybie pełnoekranowym. Każda próba zminimalizowania lub wywołania nowego powoduje jego uruchomienie właśnie na całym ekranie. Również próba zamknięcia ostatniej otwartej zakładki kończy się taka samo, bo Chrome po chwilu uruchomi nową kartę na całym ekranie – sprawia to wrażenie, jakby Google chciało coś ukryć. I tak jest w rzeczywistości. Pod przeglądarką ukrywa się bardzo ubogi pulpit (jego zrzut ekranowy możecie zobaczyć tutaj).

W lewym górnym rogu (o czym już pisałem) znajduje się aplet menadżera połączeń, który umożliwia również pracę z wykorzystaniem WPA i wskaźnik naładowania baterii. Tuż obok natomiast ukryte menu ustawień systemu. Warto tam zaglądnąć… ;-)

Warto przeczytać: Google Chrome OS – first impress

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: