Twitter i geotagowanie

28 listopada 2009

Twórcy Twittera opublikowali niedawno API umożliwiające budowanie aplikacji pozwalających dodawać do tweetów informacje geolokacyjne. Dla przykładu, po napisaniu postu ze zgodnego programu (desktopowego czy webowego) zostanie umieszczony albo link do mapy z twoją lokalizacją albo też adres (w zależności od wyboru opcji oferowanej przez klienta – znacznie częściej spotkać się można tylko z mapą).

Będąc ostatnio dosyć możno zapracowanym nie miałem specjalnie czasu na zbadanie możliwości tego typu programów. Dzisiejszego popołudnia postanowiłem jednak przyglądnąć się geotagowaniu w Twitterze. Oczywiście w tym celu potrzebny jest odbiornik GPS (i oczywiście stosowne oprogramowanie) lub aplikacja umożliwiająca „wyłapywanie” lokalizacji np. poprzez trangulację adresów IP. Ja postanowiłem skorzystać z klientów dla Androida: Seesmic oraz Twidroid (oba wspierają geotagowanie, ale domyślnie jest ono wyłączone). Po pierwsze trzeba jednak włączyć opcję w swoim profilu na Twitter.com. Znajdziesz ją na zakładce Settings/Account: opcja Enable geotagging.

Niestety, pierwsza próba (z wykorzystaniem Seesmica) zakończyła się fiaskiem. Program nie potrafił pobrać lokalizacji z sieci. Lepiej poradził sobie Twidroid. Na końcu mojego ostatniego postu został dodany link, który podejrzewam idealnie oddaje moje miejsce pobytu (na oko, po zbliżeniu, z dokładnością +/- 5 m). Warto również dodać, że gotagowaniu „poddać” możesz nie tylko posty, ale również publikowane zdjęcia.

Szkoda tylko, że Twitter nie pozwala filtrować znajomych, którzy mogą odczytywać twoje położenie… No cóż, nie można mieć wszystkiego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: