Office 2010 RC – nieco szersze spojrzenie

10 lutego 2010

Office’a 2010 RC zainstalowałem dopiero w niedzielę, w kilka dni po jego otrzymaniu. Niestety, ale stos innych obowiązków uniemożliwił mi interakcję z kandydatem na wersję finalną następcy pakietu z 2007 roku. Jednak po trzech dniach użytkowania pakietu żałuję, że nie zainstalowałem go od razu (dotychczas korzystałem z bety 2, a Office 2007 już dawno poszedł w odstawkę). Już wyjaśniam dlaczego :-), ale zastrzegam, że rewelacji nie będzie.

Po pierwsze kompilacja 14.0.4734.1000 (pochodząca z 21 stycznia 2010 r.) to niemal 30% szybciej uruchamiające się składniki (w wypadku edycji 64-bitowej – porównanie z drugą betą) oraz znacznie stabilniejsza praca Excela (ten potrafił się dosyć często wieszać w wypadku obliczeń na dużej liczbie danych). Teraz jest dużo lepiej. Próżno szukać jednak nowości w nowym Offisie  – poza stabilniejszą pracą i dopracowaniem kodu, Microsoft nie poczynił żadnych kroków do przodu. Myślałem, że w wersji RC otrzymam chociaż sprawnie działający Outlook Social Connector (nie ukrywam, że właśnie ten aspekt klienta interesuje mnie najbardziej), ale ten… (fakt, działa) umożliwia tylko dodanie profilu własnej witryny wykorzystującej do logowania Live ID – teraz reszta w rękach programistów. Próba wywołania dodatkowych serwisów prowadzi do nikąd. Z tego co widziałem ostatnio na codepleksie, to poszukiwani są deweloperzy chętni do prac nad projektem. Pożyjemy, zobaczymy. Podobnie rzecz ma się podczas próby dodania polskiego słownika – tłumaczenia oferowane są na razie jedynie z wykorzystaniem Microsoft Translatora (wbudowanego zresztą w Office’a 2010).

Niestety, nadal nie działają wszystkie składniki Office Web Apps (dostęp do nowych wersji wymaga teraz klucza!), w tym chyba najbardziej wyczekiwany Word Live. Krótko mówiąc, Office Web Apps to tylko czysto kosmetyczne zmiany – nic nowego. Nadal brak wsparcia dla dokumentów innych niż opartych na OOXML. Podejrzewam, że tak zostanie. Pliki w tym formacie zajmują zdecydowanie najmniej miejsca (z innych obsługiwanych przez Office’a), a przecież chodzi tutaj o usługę opartą na chmurze, gdzie liczy się szybkość ładowania danych.

Na plus wymienić warto również udoskonalenia w SharePoint Workspace (zastąpił Groove’a, ale obsługuje jego pliki). Utworzenie nowego obszaru roboczego i definiowanie nowych członków wraz z uprawnieniami nigdy nie było tak proste! Kilka klików myszą i po robocie. Rewelacja, która z pewnością szybko znajdzie uznanie w firmach.

Mnie najbardziej w nowym Offisie spodobał się jednak proces instalacji i aktywacji (ten na wstępie wymaga poprawnego klucza, który od razu jest weryfikowany). Co za tym idzie, pomimo wycieków wersji RC do Sieci, nie widzi się nigdzie żadnych screenów itp. :-) Za to na forach dyskusyjnych można poczytać niekończące się topiki typu How to install Office 2010 RC? Please, help!

Office 2010 RC dowodzi, że prace nad pakietem są niemal na ukończeniu, a wersji RTM spodziewać się można już w kwietniu br. (obstawiam drugą połowę miesiąca, a w tych sprawach rzadko się mylę). Dodatkowo Wzor podał ostatnio, że Microsoft ma już gotowe kolejne kompilacje oznaczone statusem RTM Escrow (dodam tylko, że wersja RC nie ma również nigdzie oznaczeń typu BETA itp.).

Obrazków nie wrzucam, bo i tak nie pokażę nic nowego (zresztą, zrobiłem to przy okazji poprzedniego wpisu z cyklu Z pamiętnika testera…) ;-).

Tak też kończą się testy nowego Office’a. Dodam tylko, że dostałem się do pierwszej grupy liczącej zaledwie 5 tysięcy testerów, którzy otrzymali do „zbadania” wersję Technical Preview pakietu. Potem była BETA, następnie Office 2010 Starter, a na koniec Release Candidate.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: