Office 2010 32-bit czy x64? Jednak trudny wybór…

23 lutego 2010

Office 2010 jest pierwszym pakietem biurowym Microsoftu, który nabyć będzie można w wersji 64-bitowej. Powstaje więc pytanie, która wersja będzie najodpowiedniejszym wyborem. Wydaje się, że dysponując 64-bitowym procesorem i systemem najlepiej wybrać edycję x64. Okazuje się, że niekoniecznie…

Ale od początku. Prawda jest taka, że decydując się na wersję 64-bitową pakietu (i spełniwszy wszyskie jej minimalne wymagania) można liczyć na nieco więcej, m.in. obsługę większych plików (ponad 2 GB w wypadku Excela) lub nieco szybsze uruchamianie składników (nieznaczne, jak dowodzą testy, które przeprowadziłem na edycji RC pakietu)… ale. Właśnie to „ale” stanowi” poważną przeszkodę w migracji do 64-bitowego Office’a. Nie będę więc wymieniał więcej zalet 64-bitowego Office’a 2010 – tym spamował będzie zapewne niedługo Microsoft ;-), skupię się jedynie na wadach i po przeanalizowaniu wszystkich za (informacji o tym w Sieci jest mnóstwo) i przeciw (umieszczonych na łamach tego bloga), warto dopiero wtedy podjąć tą „słuszną” decyzję przy zakupie/aktualizacji.

1. 64-bitowy Office 2010 nie współpracuje z 32-bitowymi składnikami starszych edycji pakietu. Dla przykładu: jeśli zakupisz podstawową edycję Office’a 2010 (np. Home) w wersji x64 i zechcesz używać jej wraz ze starszym Outlookiem – zapomnij! Nie ma takiej opcji. Office 2010 nie zainstaluje się w systemie, na którym znajdują się jakiekolwiek aplikacje starszych wersji pakietu. Tak było w wersji Beta, nie zmieni się to wraz z RTM.

2. Brak kompatybilności z dodatkami firm trzecich – wszystkie dotychczasowe pluginy i dodatki współpracują jedynie z 32-bitowymi edycjami Office’a. Ich dostosowanie pod kątem 64-bitowej edycji pakietu wymaga praktycznie przepisania kodu na nowo. Jeśli korzystasz ze starszych dodatków firm trzecich, to zapomnij o kompatybilności z „lepszym” Officem. Podobnie rzecz ma się z rozszerzeniami pakietu dla przeglądarek internetowych.

3. Brak możliwości wykorzystania Click-to-Run, umożliwiającej strumieniowe uruchamianie Office’a 2010. Z tą technologią zgodne są tylko 32-bitowe odmiany nowego Office’a.

Te trzy powody zapewne będą główną przyczyną, dlaczego Office 2010 x64 nie zyska od razu na popularności. Pomijam tutaj zasłyszane „bajki” typu braku kompatybilności pomiędzy plikami zapisywanymi w wersji 32-bitowej, a x64 – to oczywiście nieprawda ;-).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: