Co stanie się z OpenSolarisem?

30 marca 2010

Moja przygoda z systemami firmowanymi marką Sun rozpoczęła się około dwóch (a może trzech…) lat temu, kiedy to w moje ręce „wpadł” Solaris, w wersji bodajże dziewiątej (dokładnie już nie pamiętam). Stało się to z czystego przypadku, bo uwagę mą przykuł pulpit LookingGlass. Od tego czasu zawsze starałem się być w miarę na bieżąco z kolejnymi wersjami systemu Suna… przepraszam, teraz Oracle.

Do czego jednak zmierzam?! Mianowicie dziś system Solaris przestał być bezpłatny, a z witryny Suna… ekhm… Oracle oczywiście, pobrać można teraz jedynie 90-dniową wersję trial. Oracle zapewnia jednak, że nadal będzie wspierać bezpłatną odmianę pod nazwą OpenSolaris. Wróćmy jednak do początku i zastanówmy się czy rzeczywiście płatny Solaris nie będzie miał wpływu na bezpłatnego odpowiednika tak jak zapewnia firma z Redwood Shores.

Cofając się miesiąc do tyłu, dokładnie do 1 marca br., można uwierzyć zapewnieniom Oracle co do wsparcia dla OpenSolarisa. Przeczytać można o tym tutaj, jednak osobiście mam mieszane uczucia co do tego faktu. Już wyjaśniam dlaczego. Nie trzeba daleko szukać. Każdy kojarzy chyba OpenOffice.org oraz… StarOffice – będący protoplastą tego pierwszego, a obecnie… głównym punktem skupienia Suna… no tak… Oracle. Kiedy OpenOffice.org został „uwolniony”, Sun zapowiadał ciągłe wsparcie dla tego projektu. Nie ukrywajmy, sama społeczność wolnego oprogramowania nie byłaby w stanie „pociągnąć” tak dużego projektu. Jednak już od około roku, półtora popularny OOo nie zachwyca, a wręcz kuleje. Rozwój produktu został mocno spowolniony, a kolejne wersje pakietu to zazwyczaj niewielkie, czasami wręcz kosmetyczne zmiany. Winowajcą jest tutaj właśnie Sun, który odciągnął od programu w 2008 roku wielu programistów na rzecz macierzystego StarOffice’a. Podejrzewam, że podobny los spotka OpenSolarisa, bo rynek oprogramowania komercyjnego również przeżywa trudne czasy, a firmy muszą z czegoś utrzymywać się. Płatny Solaris tylko to potwierdza.

Historia zna podobne przypadki, choćby openSUSE…

Reklamy

Komentarzy 7 to “Co stanie się z OpenSolarisem?”

 1. wojciech said

  Możesz uzasadnić openSUSE? sam używam tej dystrybucji Linuxa i sobie ją cenię, fakt czasami miało wpadki. Jednak na chwilę obecną świetnie sobie radzi w pingwiniastym świecie, i nie zapowiada się na zmiany.

  Wracając do głównego wątku Sun popełnił błąd przy zbyt późnym otwarciu swójego systemu. Obecnie chcą ukroić dla siebie kawałek tortu jednak system ma za małe wsparcie. Instalowałem którąś wersję openSolarisa- przysłali mi za free :) dużo problemów z wykryciem podzespołów dlatego odpuściłem sobie. Może w przyszłości powróci do mnie na maszynie wirtualnej, bo do roli wiodącego systemu niestety jeszcze nie dojrzał.

  btw. ponoć system plików ma godny do pozazdroszczenia ;) Jednak nie wchodziłem w szczegóły ;)

 2. Dawid said

  openSUSE spotkało to samo co OOo. Novell przykłada coraz mniej do rozwoju tej dystrybucji, czego dowodem są chociażby nowe wersje, oznaczane jedynie tylko kolejnym numerkiem po kropce ;-)

 3. wojciech said

  Chyba nie nastawiasz się na to że programiści Novella co pół roku (a teraz 9 miesięcy) będą przeprowadzać rewolucję w dystrybucji? To jest spokojna ewolucja. Poprawią szybkość działania Yasta, coś dodadzą, coś usuną. Co parę miesięcy nie da się wymyślić czegoś co by wyznaczało standardy na przyszłość. Zresztą masz dobry przykład. Ile czekaliśmy na Vistę? Parę dobrych lat, a nowości tyle co kot napłakał.

 4. Dawid said

  Okazuje się, że jednak można ;-) Zobacz na Ubuntu… co pół roku jest tyle zmian…

 5. wojciech said

  Ile? Zmiana wyglądu w obecnym wydaniu? Wyrzuceniu Gimpa? Czy może dodanie Empathy zamiast pidgina? Jak dla mnie popularność Ubuntu zawdzięcza więcej swojemu marketingowi niż rzeczywistą wartością, bo nowości to on w zasadzie żadnych nie wnosi.

 6. Dawid said

  Naprawdę tak uważasz…? :)

 7. zgRED said

  Czy można się cofnąć do przodu? Bo piszesz: „Cofając się miesiąc do tyłu”…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: