TRIM i Garbage Collection, czyli jak usunąć zbędne pliki z dysków SSD

19 Maj 2010

Dyski SSD mają jedną poważną wadę… potrafią, po niemal całkowitym zapełnieniu, dramatycznie stracić na wydajności… głównie podczas zapisu. Dlaczego tak się dzieje? Dane usunięte z napędów SSD tak naprawdę na nich pozostają (jedynie nie widać ich w Eksploratorze Windows) do momentu, aż system wyda stosowną komendę mającą na celu zwolnienie zajętego miejsca. Krótko mówiąc: ma to na celu wydłużyć żywotność urzadzeń. Komu udało zapełnić się – stosunkowo mało pojemne – dyski SSD, to wie o czym piszę.

Na szczęście z problemem tym stosunkowo dobrze radzi sobie Windows 7 (wszystko odbiega się automatycznie), który jest pierwszym systemem z rodziny Windows z obsługą funkcji TRIM oraz Linux na jądrze 2.6.33 i nowszym (pierwsza implementacja miejsce miała już w wersji 2.6.28 kernela, ale nie spisywała się najlepiej), a także FreeBSD (począwszy od edycji 9.0). Oczywiście, sam napęd również musi wspierać tą technologię. O tym jak to sprawdzić pisałem w zeszłym miesiącu. Jeśli okaże się, że funkcja jest wyłączona, to warto udać się na stronę producenta napędu i poszukać aktualizacji firmware.

Użytkownicy Visty i starszych okienek (0raz napędów) skazani są jednak na funkcję Garbage Collection, co zresztą wymaga sięgnięcia po stosowne narzędzia. W wypadku mojego dysku, opartego na układzie klasy Indilinx wartą polecenia jest aplikacja Wiper. Narzędzie powinno się uruchamiać mniej więcej raz na miesiąc. Po zeskanowaniu dysków zostaje uruchomiona komenda mająca na celu uwolnienie zajętych bloków, co trwa tylko kilka sekund.

Po tym zabiegu zostają usunięte wszystkie zbędne bloki (i strony) komórek, a na dysku zostaje umieszczony plik wiper.dat, który można następnie usunąć. Program potrafi jednak czasami zgłosić błąd. W tym celu najlepiej upewnić się w jakim trybie (IDE, AHCI) oraz z jakim sterownikiem (producenta lub systemowym) kontrolera SATA najlepiej współpracuje.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “TRIM i Garbage Collection, czyli jak usunąć zbędne pliki z dysków SSD”

  1. Wow that was odd. I just wrote an very long comment but
    after I clicked submit mmy comment didn’tshow up. Grrrr…
    well I’m not writing aall that over again. Regardless, just wanted to
    ssay wonderful blog!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: