Jak usunąć zbędne pliki po instalacji Service Packa 1 w Windows 7?

14 lipca 2010

W Viście SP1 było narzędzie vsp1cln.exe, w Service Pack 2 było to compcln.exe. Oba mało wygodne, bo uruchamiane z poziomu wiersza polecenia. Natomiast w Windows 7 SP1 postanowiono do sprawy podejść nieco inaczej…

O nowej, graficznej funkcji usuwania zbędnych plików po instalacji Service Packa 1 beta w Windows 7, zdaje się już wspominałem. To dobry krok naprzód, zwłaszcza w stronę mniej zaawansowanych użytkowników komputera. Oczywiście obecnie, narzędzie po uruchomieniu, zwraca 0 MB do usunięcia. Dlaczego tak? Ponieważ dodatek znajduje się w fazie beta i przed instalacją finalnej wersji SP1, ten będzie trzeba usunąć. Tym samym nie można skasować plików tymczasowych. Na pewno?

Okazuje się, że można, w tym celu trzeba jednak sięgnąć po narzędzie z wiersza polecenia (a jednak :-) ) – DISM.exe. Uruchamiamy więc CMD na prawach administratora i wklepujemy następującą komendę: DISM.exe /online /Cleanup-Image /spsuperseded, zatwierdzamy klawiszem [Enter]. Proste i skuteczne.

W moim wypadku udało się zwolnić około 600 MB powierzchni dysku (Windows 7 – 32-bitowa kompilacja 7601 beta).

Uwaga: przypominam o tym, o czym pisałem wcześniej. Uruchomienie narzędzia DISM.exe spowoduje niemożliwość późniejszej deinstalacji Service Packa. W wypadku wersji stabilnej może nie mieć to większego znaczenia, ale gdy mówimy o wersji beta, to już tak.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: