Jak wykorzystać Intel Turbo Memory jako dysk RAM lub magazyn plików TEMP?

26 sierpnia 2010

Moduły Intel Turbo Memory, które dedykowane są funkcjom ReadyDrive i ReadyBoost z Visty oraz Windows 7 wykorzystać można również w innym celu. Kiedy ma to sens? Na przykład, gdy używamy tylko opcji ReadyDrive. Wtedy druga połowa modułu po prostu marnuje się, bo system na potrzeby pamięci podręcznej NV cache i tak nie przydzieli więcej.

Robson widnieje w Menadżerze urządzeń jako dysk IMD-0. Niemniej, w celu wykorzystania go jako „zwykłego napędu” należy przejść do apletu Zarządzanie dyskami (Komputer, Zarządzaj…, Magazyn i Zarządzanie dyskami). Intel Turbo Memory oznaczony będzie najpewniej jako Dysk 0. Naciskamy go prawym przyciskiem myszy i wskazujemy opcję Formatuj. Następnie formatujemy napęd w systemie plików Fat32. Po tej operacji wydzieloną przestrzeń można użyć w dowolnym celu. Oczywiście jako magazyn do przechowywani plików w ogóle się nie nadaje (z racji małej pojemności). Jednak moduł jest na tyle szybki, iż z powodzeniem wykorzystać można go jako dysk RAM do przechowywania plików tymczasowych przeglądarki lub dla TEMPów.

W wyszukiwarce menu Start wpisujemy inde i wybieramy Opcje indeksowania. W nowo uruchomionym oknie klikamy Zaawansowane, po czym klikamy opcję Wybierz nową w polu Lokalizacja indeksowania. Odciążymy tym samym systemowy dysk twardy ;-).

Kolejną sposobnością jest przeniesienie do Robsona plików TEMP. W tym celu należy wywołać Właściwości z Komputer, następnie naciskamy Zaawansowane ustawienia systemu i przechodzimy do zakładki Zaawansowane. Naciskamy Zmienne środowiskowe, po czym definiujemy nowe katalogi w polu Zmienne użytkownika dla  [nazwa_użytkownika].

Tym samym z dużo tańszego Robsona zrobić można pseudo-dysk SSD, który pomimo małej pojemności, odciąży dysk systemowy z najczęściej wykonywanych na nim przez system zadań.

Przy okazji przypominam również o artykule poświęconym ReadyDrive, który znajdzie się już w najbliższym numerze magazynu Komputer Świat Ekspert (3/2010).

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Jak wykorzystać Intel Turbo Memory jako dysk RAM lub magazyn plików TEMP?”

  1. Kecaw said

    Bardzo fajny pomysł. Przetestowane działa. Mam pytania:
    1. Czy funkcje: ReadyDrive i ReadyBoost mają sens jeżeli mamy dysk SSD?
    2. Jak „dostać” się do całego modułu ITM – opisałeś tylko dostęp do części po wyłączeniu READYBOOST. Po wyłączeniu READYDRIVE – pozostaje jeszcze wolne 512MB – ale nigdzie ich nie mogę znaleźć :-)
    3. Co jeszcze można przenieść do takiej pamięci lub innego RAMdysku , aby W7 przestał ciągle coś „grzebać” po zwykłym dysku?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: