Jak usunąć zbędne pliki po instalacji Service Packa 1 dla Windows 7?

27 października 2010

Dziś w nocy ukazała się wersja Release Candidate dodatku Service Pack 1 dla Windows 7 i Servera 2008 R2. O samym pakiecie zbiorczym aktualizacji nie będę już pisał, bo robiłem to niejednokrotnie na łamach tego bloga, jak i bloga redakcyjnego Komputer Świat.

Poza lichymi nowościami, które wprowadził doń Microsoft, jest jedna perełka, która zasługuje na uwagę. Mianowicie sposób usuwania zbędnych plików poinstalacyjnych SP1 w Windows 7. Jego obecność można było zauważyć już w becie, ale jeszcze nie działał. W międzyczasie znalazłem alternatywny sposób. Jest on jednak zbędny (chyba, że ktoś lubuje się w Wierszu polecenia, to proszę bardzo), bo w wersji Release Candidate można usunąć śmieci po Service Packu 1 znacznie łatwiej (sposób z pewnością docenią mniej zaawansowani użytkownicy komputerów).

W tym celu wystarczy z apletu dysku systemowego Właściwości, uruchomić opcję Oczyszczanie dysku na zakładce Ogólne. W nowo uruchomionym oknie klikamy przycisk Oczyść pliki systemowe. Po chwili ujrzymy pliki do usunięcia, a wśród nich Pliki kopii zapasowej dodatku Service …. Wystarczy zaznaczyć stosowne pole wyboru i rozpocząć usuwanie plików. Na szybkim dysku SSD proces trwał ponad dwie minuty, więc domyślam się, że na wolniejszych napędach talerzowych zająć może nawet do kilkunastu minut.

Uwaga: w przypadku wykonania operacji po instalacji finalnej wersji SP 1 zapewne nic się nie stanie (bo kto deinstaluje Service Packi?). Niemniej, usunięcie ich w przypadku Service Packa 1 RC spowoduje, że ten nie da się później odinstalować, a w konsekwencji spowoduje to niemożliwość wdrożenia finalnej wersji patcha dla Windows 7! Tak więc zalecam stosować trick z rozwagą ;-).

Reklamy

Komentarze 3 to “Jak usunąć zbędne pliki po instalacji Service Packa 1 dla Windows 7?”

 1. Slashdub said

  U mnie tej opcji usuwania SP w Oczyszczaniu dysku nie ma.
  Jedynie z uzyciem DIMS’a.
  Dokladnie jest tutaj wszystko opisane:
  http://technet.microsoft.com/en-us/library/ff817650(WS.10).aspx

  Na dole, w punkcie Uninstalling…

 2. Dawid said

  Oj, to dziwna sprawa… no, u mnie jest :)

 3. Psina said

  Ja właśnie usunołem te dodatki po istalacji SP1 i chciałbym wiedzieć czy jest jeszcze jakiś inny sposób na odinstalowanie??

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: